Sielsko i z duszą

September 7, 2015

Koniec blogowej przerwy! Obrączka na palcu jest, wszystkie naglące sprawy pozałatwiane, można więc rozsiąść się wygodnie przed komputerem z kubkiem dobrej herbaty i poświęcić architektonicznym rozważaniom. ;)

 

Oczywiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że życie to ciągły ruch (w pojęciu rozwoju, zmiany, pokonywania drogi życiowej, szukania drogi życiowej a nawet dosłownym - a więc bardzo szerokim... ), poprzez który dążymy do harmonii, spełnienia i ostatecznie szczęścia (czego wszystkim życzę). Ale aby ruch ten miał sens, koniecznym jest znalezienie chwil, w których czas płynie swobodnie w rytmie slow a my nic nie musimy. By mogły dokonać się zmiany.

 

Są takie przestrzenie i takie wnętrza, które zdają się szeptać do użytkownika - "zatrzymaj się, bądź i czerp z chwili..." Z pewnością zaliczają się do nich domy zaadaptowane z budynków pełniących niegdyś funkcję gospodarczą. Dlaczego? Bo jest sielsko i z duszą, a ze względu na otwarte przestrzenie, wiekowe elementy konstrukcyjne i bardzo często - atrakcyjną lokalizację, posiadają ogromny potencjał aranżacyjny oraz dają gwarancję stworzenia przestrzeni ponad czasem. 

 

Zbędne są wszelkie ozdoby i dekoracje w zaadaptowanej na letni dom stodole, zlokalizowanej w niewielkiej miejscowości Uckermark, na północ od Berlina. Architekt, Thomas Kröger  zachował oryginalny charakter budynku, kierując się w jego aranżacji zasadami minimalizmu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło fotografii:  www.thomaskroeger.net

 

Adaptacja budynków wiejskich wiąże się oczywiście z nie lada wysiłkiem i jest polecana raczej zdeterminowanym Inwestorom ale ze względu na efekty - na pewno warto ;)

Studio Faris dało drugie, pewnie lepsze życie stodole z 1890 roku - jest niesamowity klimat,  przestrzeń, stara cegła oraz mnóstwo przeszkleń, będących granicą która nie dzieli a łączy:

 

 

 

 

 

 

źródło fotografii: www.homeadore.com

 

Konsekwencja w traktowaniu priorytetowo historycznego charakteru adaptowanego budynku sprawia, że naturalnie współgra z otaczającą go przestrzenią. Udało się ten efekt uzyskać czeskiemu studiu OOOOX. W ich realizacji króluje biel i czerń:

 

 

 

 

 

źródło fotografii: www.oooox.com

 

Nadawanie starym murom nowego życia ma w sobie coś zdecydowanie mistycznego...

Zdecydowanie jestem fanką... ;)

 

Dobrego wrześniowego tygodnia, niechaj liści leci jak najmniej ;)

Marta Bednarska-Małek

Please reload

Polecane

Sielsko i z duszą

September 7, 2015

1/2
Please reload

Ostatnio dodane

October 5, 2015

September 7, 2015

Please reload

Archiwum
Please reload

Tags
Please reload

Fallow us
  • Facebook Basic Square
  • Pinterest Social Icon
  • Google+ Social Icon

Sięgaj regularnie po pudełko z dizajnem